GERİ DÖN

El Hijyeni

    Gündelik hayatımızda sayısız noktaya temas ederiz. Bir maddeyi bir yerden alacakken, bir yerden tutunacakken, bazen bir yere yaslanırken… Farkında olmadan sayısız zamanda sayısız noktayla temasımız olur ve bu temasların çok büyük bir çoğunluğunu ellerimizle yaparız. Ya da elbisemize bulaşan bir toz birikintisini bile elimizle silkelemeye, yok etmeye çalışırız. Temizlik yapmaya çalışırken, orada ki mikropları elimize bulaştırırız. Dokunduğumuz yerlerdeki mikrop ve virüsleri görmeyiz. Bunun farkında olamamak aslında bizi biraz rahatlığa itmektedir. Fakat bunun çok net bir şekilde bilincinde olmak ve el hijyenine büyük önem göstermemiz gerekmektedir. Gün içerisinde aralıklarla ya da bir yerlere temas ettikten hemen sonra; ellerimizi yıkamak için ayıracağımız çok ama çok kısa vakitler, aslında birçok sorunun başlamadan bitmesini bile sağlayacaktır.
    
    Ellerimiz, belki de gün içerisinde en çok kullandığımız uzvumuzdur. Gündelik işlerimizi ellerimizle yapmamızın yanı sıra vücudumuzda bir bölgeyi kaşımak gibi nedenlerden dolayı elimizi yüzümüze veya vücudumuzun çeşitli noktalarına götürürüz ve gün içerisinde başka noktalardan temas eden virüsleri veya mikropları bu şekilde taşımış oluruz.
    
    Dünyanın içerisinde bulunduğu pandemi dönemi ise bize el hijyeninin ne denli önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Üşengeçlik edip yemek öncesi bile el yıkamamanın aslında ne derece önemli olduğunu göstermiştir. Veya toplum içine girdikten sonra kısa bir temizliğin bile çok önemli olduğunu… Ve pandemi döneminin bize kazandırdığı yeni alışkanlıklardan biri de dezenfektan kullanımı olmuştur. Hiç şüphesiz, birçoğumuzun önemsemediği ve kullanmayı hiç düşünmediği el dezenfektanları, şu an hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından biri haline gelmiştir. Virüslere -bilhassa şu an hayatımızı işgal eden korona virüse- karşı, en önemli silahlarımızdan biridir el dezenfektanları. Tabi son dönemlerde bu ürünlere artan talep, şüphesiz ki merdiven altı ve izinsiz üretimleri de beraberinde getirmiş oldu. Sağlığımıza ve temizliğimize ekstra özen gösterdiğimiz böylesi bir dönemde bir de sağlık tacirleriyle mücadele etmek durumunda da kalmaktayız…
    
    Hijyen bilincine nasıl eriştiysek, hangi ve/veya ne tarz ürünleri kullanıp kullanmama gibi bilince de bu süreçte eriştik, erişmeye de devam ediyoruz. Hijyen ve sağlık gibi hassas konularda dikkatimizi iki kat arttırmalı, kullandığımız veya kullanmayı düşündüğümüz el dezenfektanı ürünlerine karşı ekstra araştırmacı yaklaşmalıyız. Sağlıklı bir ortamda, gerçekten sağlık ve temizlik için üretilen el dezenfektanları ile el hijyenimizi maksimum seviyelere çıkarabiliriz. Bizler hijyenimiz ve sağlığımız için ne kadar ekstra önlemler alsak da bildiğimiz gibi önlemler temasta bulunduğumuz veya aynı ortamda yer aldığımız kişilerce de alınmalıdır. Gün içerisinde toplu taşıma kullanmak, market, manav, kasap gibi yerlerde bulunmak, ister istemez başkalarının dokundukları nesnelere temas etmemiz anlamına gelmektedir. Ya da diğer bir düşünce ile bu alanların reyon ve kasa görevlilerinin bizden önce birçok insanla ve daha sonrasında bizle temas ettiğini düşünürsek; ellerimizi temizlemenin bu aşamada ne derece önemli olduğunu görürüz. Ellerimizi sabunla yıkadıktan sonra bir de el dezenfektanı kullanıp dezenfekte etmek büyük oranda mikropları öldürecek ve içimizin huzurlu olmasını sağlayacaktır. Gün içinde çantamızda, hatta cebimizde bile taşıyabileceğimiz el dezenfektanlarıyla yoğun sosyal ve iş hayatımızda, zorlu pandemi dönemiyle büyük oranda başa çıkabiliriz. Sağlığımızın her şeyden önde geldiğini, sağlık durumumuzun iyi seviyede kalabilmesinin el hijyeninden geçtiğini, el hijyenine ekstra önem göstererek ve bunu artık hayatımızın bir rutini haline getirerek günlük hayatımızı daha rahat bir şekilde geçirebiliriz. Unutmamalıyız ki, sağlığımız her şeyden önce gelir. Sağlığımızı koruyabilmek için bizleri hiç de yormayacak ufak önlemler, hayatımızda büyük önem teşkil etmektedir.